Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 358 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Patnáct let od přijetí Rezoluce 1244 Tisk Email

Úterý, 10. června 2014



Před 15 lety Rada bezpečnosti OSN přijala Rezoluci 1244, kterou se Kosovo staví pod mandát OSN.

Rezoluce byla přijata po podepsání vojensko-technické dohody uzavřené v Kumanovu. Touto dohodou bylo ukončeno bombardování SRJ, které trvalo 79 dní.

Rozhodnutí o bombardování, během kterého zemřelo nejméně 2500 lidí, převážně civilistů, bylo poprvé v dějinách přijato bez schválení Rady bezpečností, uvádí B92.

Rezoluci nejvyššího orgánu OSN předcházela jednání prezidenta SRJ Slobodana Miloševiće a Viktora Černomirdina, který zastupoval tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina, a do jednání vstoupil po dohodě s USA a EU. Tato jednání byla ukončena začátkem června, za zprostředkování Martti Ahtisaariho za EU a OSN. Dokument dohody Milošević-Ahtisaari-Černomirdin, byl přijat Národní sněmovnou a následně vládou, a byl základem pro Rezoluci 1244.

Touto rezolucí je zaručena svrchovanost a územní celistvost Srbska, a pro Kosovo se předpokládala “široká autonomie” v rámci Srbska.

Výklady Rezoluce jedné a druhé strany jsou protikladné. V Bělehradě se trvá na tom, že v žádné části Rezoluce není zmínka o referendu a budoucím statutu, zatímco v Prištině říkají, že žádné ustanovení v Rezoluci nebrání nezávislosti Kosova. Někteří prištinští právníci dokonce tvrdí, že ona odkazuje na konečný status.

Jedno je jisté: Rezoluce předpokládala, úplné stažení armády a policie, urychleně a v přesně stanovené lhůtě, což bylo splněno. Pouze omezenému počtu bylo dodatečně povoleno se vrátit a vykonávat povinnosti v souladu s ustanovením Rezoluce, ve které se uvádí, že jde o “malý počet, stovky, nikoliv tisíce”.

Jedním z hlavních úkolů, který si touto rezolucí zadala Rada bezpečnosti sobě a mezinárodnímu společenství, je bezpečný a svobodný návrat vystěhovalých osob, kterých je přibližně 200 000.

I po 15 letech počet návratů je velmi malý. Od roku 1999 se na Kosovo vrátilo 18 000 interně vystěhovalých, a méně než 4 000 dosáhlo udržitelného návratu.

Zprávu o situaci na Kosovu předkládá jednou za čtvrt roku Radě bezpečnosti generální tajemní OSN Pan Ki-mun.

- - -

Zdroj: http://www.radiokim.net/ překlad vh